De functie van detachering

Detachering heeft een functie als je het op de juiste wijze inzet. Gedetacheerde verpleegkundigen kunnen nooit een permanente vervanging zijn van vast personeel, maar op de juiste wijze ingezet, is tijdelijk personeel soms nodig en ook kostenefficiënt voor een instelling.

Stel op de afdeling Chirurgie is het rustig, maar op de afdeling Orthopedie is het druk. Dan zou je graag het verplegend personeel van chirurgie inzetten op de afdeling Orthopedie. Dit is ook een reden waarom steeds meer ziekenhuizen een flexpool inrichten. Met een flexpool kunnen de dagelijkse ‘gaten’ in de planning worden opgevangen.

En zo is het ook met detachering: een pool van (gespecialiseerde) verpleegkundigen die, afhankelijk van de behoefte van een instelling, bij diverse instellingen ingezet kunnen worden, voor wat langere termijn. Voor instellingen goed als er behoefte is aan langer durende ondersteuning op een bepaalde afdeling. Voor het verplegend personeel biedt detachering interessante ontwikkelmogelijkheden, vanwege het afwisselende karakter.

HappyNurse directeur Marijke Horstink: “mijn stelregel is: een instelling zou tot 80% van de bedbezetting vast personeel op afdelingen moeten hebben en 10% met de eigen flexpool opvangen. Voor de overige 10% van de gevallen, bijvoorbeeld als het gaat om langdurige ziekte, zwangerschapsverlof, lang openstaande vacature of een gespecialiseerde functie, is het verstandig om gedetacheerde verpleegkundigen in te zetten. Dat is een hele efficiënte personele invulling.”

Vaak wordt gedacht dat detachering duur is. De tarieven moeten echter met de directe én indirecte personeelskosten worden vergeleken en niet met het bruto uurloon alleen. Voor de beschikbaarheid van de tijdelijke gespecialiseerde verpleegkundigen zijn bureaus zoals HappyNurse nodig. Uiteraard moet dat betaald worden, net zoals de flexbureaus in eigen huis. Maar het dient dus ook een functie.

Want denk ook eens aan de voordelen van tijdelijk personeel. Stel dat je die afdeling niet hoeft te sluiten of de OK gewoon door kan laten gaan door gedetacheerd personeel. Dat betekent continuïteit en inkomsten voor de organisatie.

Als het aanwezige personeel de extra taken van een langdurig afwezige collega moet opvangen, leidt dit onherroepelijk tot ontevredenheid of zelfs burnout en dus tot uitstroom. Als je dat kunt voorkomen, betekent dat een grote besparing van kosten maar ook welzijn van medewerkers.

Andersom, als er zoveel personeel is dat alle piekmomenten kan opvangen, dan heb je feitelijk ‘teveel’ personeel. Efficiënter is het om pieken met tijdelijk personeel op te vangen. Zodra de pieken weer afnemen, kan het tijdelijke personeel weer worden afgebouwd.

De productiviteit van gedetacheerde verpleegkundigen is hoger, ze zijn vanwege hun afwisselende werk gemotiveerd, tevreden en brengen een positieve sfeer mee. Bovendien zijn ze uitermate flexibel en zelfwerkzaam en passen zich razendsnel aan. Bij HappyNurse begeleiden en coachen wij onze verpleegkundigen, zodat de benodigde management aandacht minimaal is.

 
img_0007.jpg
button_medewerkerlogin
HappyNurse | Postbus 75086 | 1070 AB Amsterdam | info@happynurse.nl
auteursrecht © 2010 - 2013 HappyNurse | disclaimer | ontwerp en realisatie door Event Styling en Pea Products